H.R. 3835 (112th): To extend the pay limitation for Members of Congress and Federal employees.

112th Congress, 2011–2013. Text as of Feb 02, 2012 (Referred to Senate Committee).

Status & Summary | PDF | Source: GPO

IIB

112th CONGRESS

2d Session

H. R. 3835

IN THE SENATE OF THE UNITED STATES

February 2, 2012

Received; read twice and referred to the Committee on Homeland Security and Governmental Affairs

AN ACT

To extend the pay limitation for Members of Congress and Federal employees.

1.

Extension of pay limitation

(a)

In general

Section 147 of the Continuing Appropriations Act, 2011 (Public Law 111–242; 5 U.S.C. 5303 note), as added by section 1(a) of the Continuing Appropriations and Surface Transportation Extensions Act, 2011 (Public Law 111–322; 124 Stat. 3518), is amended—

(1)

in subsection (b)(1), by striking December 31, 2012 and inserting December 31, 2013; and

(2)

in subsection (c), by striking December 31, 2012 and inserting December 31, 2013.

(b)

Application to legislative branch

(1)

Members of congress

The extension of the pay limit for Federal employees through December 31, 2013, as established pursuant to the amendments made by subsection (a), shall apply to Members of Congress in accordance with section 601(a) of the Legislative Reorganization Act of 1946 (2 U.S.C. 31).

(2)

Other legislative branch employees

(A)

Limit in pay

Notwithstanding any other provision of law, no cost of living adjustment required by statute with respect to a legislative branch employee which (but for this subparagraph) would otherwise take effect during the period beginning on the date of enactment of this Act and ending on December 31, 2013, shall be made.

(B)

Definition

In this paragraph, the term legislative branch employee means—

(i)

an employee of the Federal Government whose pay is disbursed by the Secretary of the Senate or the Chief Administrative Officer of the House of Representatives; and

(ii)

an employee of any office of the legislative branch who is not described in clause (i).

Passed the House of Representatives February 1, 2012.

Karen L. Haas,

Clerk.