skip to main content

H.R. 4785: Uyghur Policy Act of 2021


Cosponsors of H.R. 4785

This bill has 51 cosponsors — 30 Republicans, 21 Democrats — not including its sponsor.

Sort By Name | By Date | By Committee

Sponsor/Cosponsor Joined/Withdrawn On Referred Committees
R Kim, Young [R-CA39] Primary Sponsor
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
D Bera, Ami [D-CA7] Original Cosponsor
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee Chair
D Malinowski, Tom [D-NJ7] Original Cosponsor
Foreign Affairs Vice Chair
R Chabot, Steve [R-OH1] Original Cosponsor
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee Ranking Member
D Titus, Dina [D-NV1] Original Cosponsor
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
D Manning, Kathy [D-NC6] Aug 24, 2021
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
R Wagner, Ann [R-MO2] Sep 10, 2021
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
D Connolly, Gerald [D-VA11] Sep 23, 2021
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
R Barr, Garland “Andy” [R-KY6] Sep 24, 2021
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
R Green, Mark [R-TN7] Sep 27, 2021
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
D Lieu, Ted [D-CA33] Sep 29, 2021
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
D Sherman, Brad [D-CA30] Sep 29, 2021
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
D Spanberger, Abigail [D-VA7] Sep 29, 2021
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
D Cicilline, David [D-RI1] Original Cosponsor
Foreign Affairs
R Fitzpatrick, Brian [R-PA1] Original Cosponsor
Foreign Affairs
R Jackson, Ronny [R-TX13] Original Cosponsor
Foreign Affairs
R Tenney, Claudia [R-NY22] Original Cosponsor
Foreign Affairs
D Castro, Joaquin [D-TX20] Aug 3, 2021
Foreign Affairs
R Meuser, Daniel [R-PA9] Sep 21, 2021
Foreign Affairs
R Salazar, Maria [R-FL27] Sep 21, 2021
Foreign Affairs
R Wilson, Joe [R-SC2] Sep 24, 2021
Foreign Affairs
D Jacobs, Sara [D-CA53] Sep 28, 2021
Foreign Affairs
R Meijer, Peter [R-MI3] Sep 28, 2021
Foreign Affairs
R Issa, Darrell [R-CA50] Sep 29, 2021
Foreign Affairs
R Malliotakis, Nicole [R-NY11] Sep 29, 2021
Foreign Affairs
D Sires, Albio [D-NJ8] Sep 29, 2021
Foreign Affairs
D Wild, Susan [D-PA7] Sep 29, 2021
Foreign Affairs
D Keating, William [D-MA9] Sep 30, 2021
Foreign Affairs

Show 24 more...

An original cosponsor was a cosponsor on the date the legislation was introduced. Other cosponsors are shown with the date they joined, or later withdrew.

The table above shows whether the sponsor and any cosponsors are members of any committees that the bill has been referred to, a key predictor of whether this bill will move forward.

Cosponsorship of Other Relevant Legislators

The table below shows whether legislators on relevant committees or cosponsors of relevant bills are the sponsor or a cosponsor of this bill.

Cosponsor? Legislator Committee Assignment(s), Bills Sponsored
Original Cosponsor D Bera, Ami [D-CA7]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee Chair
No D Meeks, Gregory [D-NY5]
Foreign Affairs Chair
No D Levin, Andy [D-MI9]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee Vice Chair
Original Cosponsor D Malinowski, Tom [D-NJ7]
Foreign Affairs Vice Chair
Original Cosponsor R Chabot, Steve [R-OH1]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee Ranking Member
No R McCaul, Michael [R-TX10]
Foreign Affairs Ranking Member
Sep 24, 2021 R Barr, Garland “Andy” [R-KY6]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
No R Buck, Ken [R-CO4]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
No R Burchett, Tim [R-TN2]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
Sep 27, 2021 R Green, Mark [R-TN7]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
Primary Sponsor R Kim, Young [R-CA39]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
No R Perry, Scott [R-PA10]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
Sep 10, 2021 R Wagner, Ann [R-MO2]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
Sep 23, 2021 D Connolly, Gerald [D-VA11]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
No D Houlahan, Chrissy [D-PA6]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
No D Kim, Andy [D-NJ3]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
Sep 29, 2021 D Lieu, Ted [D-CA33]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
Aug 24, 2021 D Manning, Kathy [D-NC6]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
Sep 29, 2021 D Sherman, Brad [D-CA30]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
Sep 29, 2021 D Spanberger, Abigail [D-VA7]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
Original Cosponsor D Titus, Dina [D-NV1]
Foreign Affairs - Asia, the Pacific, Central Asia, and Nonproliferation Subcommittee
Original Cosponsor R Fitzpatrick, Brian [R-PA1]
Foreign Affairs
Sep 29, 2021 R Issa, Darrell [R-CA50]
Foreign Affairs
Original Cosponsor R Jackson, Ronny [R-TX13]
Foreign Affairs
No R Kinzinger, Adam [R-IL16]
Foreign Affairs
Sep 29, 2021 R Malliotakis, Nicole [R-NY11]
Foreign Affairs
No R Mast, Brian [R-FL18]
Foreign Affairs
Sep 28, 2021 R Meijer, Peter [R-MI3]
Foreign Affairs
Sep 21, 2021 R Meuser, Daniel [R-PA9]
Foreign Affairs
No R Pfluger, August [R-TX11]
Foreign Affairs
Sep 21, 2021 R Salazar, Maria [R-FL27]
Foreign Affairs
No R Smith, Christopher “Chris” [R-NJ4]
Foreign Affairs
No R Steube, Gregory [R-FL17]
Foreign Affairs
Original Cosponsor R Tenney, Claudia [R-NY22]
Foreign Affairs
Sep 24, 2021 R Wilson, Joe [R-SC2]
Foreign Affairs
No R Zeldin, Lee [R-NY1]
Foreign Affairs
No D Allred, Colin [D-TX32]
Foreign Affairs
No D Bass, Karen [D-CA37]
Foreign Affairs
Aug 3, 2021 D Castro, Joaquin [D-TX20]
Foreign Affairs
Original Cosponsor D Cicilline, David [D-RI1]
Foreign Affairs
No D Costa, Jim [D-CA16]
Foreign Affairs
No D Deutch, Theodore “Ted” [D-FL22]
Foreign Affairs
No D Gonzalez, Vicente [D-TX15]
Foreign Affairs
Sep 28, 2021 D Jacobs, Sara [D-CA53]
Foreign Affairs
Sep 30, 2021 D Keating, William [D-MA9]
Foreign Affairs
No D Omar, Ilhan [D-MN5]
Foreign Affairs
No D Phillips, Dean [D-MN3]
Foreign Affairs
No D Schneider, Bradley “Brad” [D-IL10]
Foreign Affairs
Sep 29, 2021 D Sires, Albio [D-NJ8]
Foreign Affairs
No D Vargas, Juan [D-CA51]
Foreign Affairs
Sep 29, 2021 D Wild, Susan [D-PA7]
Foreign Affairs