skip to main content

H.Res. 289: Urging the United States Secretary of State to take action regarding unpaid Peruvian agrarian reform bonds.


Cosponsors of H.Res. 289

This resolution has 89 cosponsors — 53 Democrats, 36 Republicans — not including its sponsor.

Sort By Name | By Date | By Committee

Sponsor/Cosponsor Joined/Withdrawn On Referred Committees
D Norcross, Donald [D-NJ1] Primary Sponsor
D Malinowski, Tom [D-NJ7] May 11, 2021
Foreign Affairs Vice Chair
D Keating, William [D-MA9] Original Cosponsor
Foreign Affairs
D Sires, Albio [D-NJ8] Original Cosponsor
Foreign Affairs
R Zeldin, Lee [R-NY1] Original Cosponsor
Foreign Affairs
R Fitzpatrick, Brian [R-PA1] Apr 21, 2021
Foreign Affairs
D Schneider, Bradley “Brad” [D-IL10] Apr 21, 2021
Foreign Affairs
R Tenney, Claudia [R-NY22] May 11, 2021
Foreign Affairs
R Barr, Garland “Andy” [R-KY6] May 13, 2021
Foreign Affairs
D Kim, Andy [D-NJ3] Jun 8, 2021
Foreign Affairs
R Kim, Young [R-CA39] Jun 8, 2021
Foreign Affairs
R Mast, Brian [R-FL18] Jun 8, 2021
Foreign Affairs
R Meijer, Peter [R-MI3] Jun 15, 2021
Foreign Affairs
R Meuser, Daniel [R-PA9] Jun 15, 2021
Foreign Affairs
R Smith, Christopher “Chris” [R-NJ4] Jun 22, 2021
Foreign Affairs
R Chabot, Steve [R-OH1] Jul 27, 2021
Foreign Affairs
D Houlahan, Chrissy [D-PA6] Jul 27, 2021
Foreign Affairs
D Wild, Susan [D-PA7] Jul 27, 2021
Foreign Affairs
D Costa, Jim [D-CA16] Sep 17, 2021
Foreign Affairs

Show 72 more...

An original cosponsor was a cosponsor on the date the legislation was introduced. Other cosponsors are shown with the date they joined, or later withdrew.

The table above shows whether the sponsor and any cosponsors are members of any committees that the bill has been referred to, a key predictor of whether this resolution will move forward.

Cosponsorship of Other Relevant Legislators

The table below shows whether legislators on relevant committees or cosponsors of relevant bills are the sponsor or a cosponsor of this resolution.

Cosponsor? Legislator Committee Assignment(s), Bills Sponsored
No D Meeks, Gregory [D-NY5]
Foreign Affairs Chair
May 11, 2021 D Malinowski, Tom [D-NJ7]
Foreign Affairs Vice Chair
No R McCaul, Michael [R-TX10]
Foreign Affairs Ranking Member
No D Allred, Colin [D-TX32]
Foreign Affairs
No D Bass, Karen [D-CA37]
Foreign Affairs
No D Bera, Ami [D-CA7]
Foreign Affairs
No D Castro, Joaquin [D-TX20]
Foreign Affairs
No D Cicilline, David [D-RI1]
Foreign Affairs
No D Connolly, Gerald [D-VA11]
Foreign Affairs
Sep 17, 2021 D Costa, Jim [D-CA16]
Foreign Affairs
No D Deutch, Theodore “Ted” [D-FL22]
Foreign Affairs
No D Gonzalez, Vicente [D-TX15]
Foreign Affairs
Jul 27, 2021 D Houlahan, Chrissy [D-PA6]
Foreign Affairs
No D Jacobs, Sara [D-CA53]
Foreign Affairs
Original Cosponsor D Keating, William [D-MA9]
Foreign Affairs
Jun 8, 2021 D Kim, Andy [D-NJ3]
Foreign Affairs
No D Levin, Andy [D-MI9]
Foreign Affairs
No D Lieu, Ted [D-CA33]
Foreign Affairs
No D Manning, Kathy [D-NC6]
Foreign Affairs
No D Omar, Ilhan [D-MN5]
Foreign Affairs
No D Phillips, Dean [D-MN3]
Foreign Affairs
Apr 21, 2021 D Schneider, Bradley “Brad” [D-IL10]
Foreign Affairs
No D Sherman, Brad [D-CA30]
Foreign Affairs
Original Cosponsor D Sires, Albio [D-NJ8]
Foreign Affairs
No D Spanberger, Abigail [D-VA7]
Foreign Affairs
No D Titus, Dina [D-NV1]
Foreign Affairs
No D Vargas, Juan [D-CA51]
Foreign Affairs
Jul 27, 2021 D Wild, Susan [D-PA7]
Foreign Affairs
May 13, 2021 R Barr, Garland “Andy” [R-KY6]
Foreign Affairs
No R Buck, Ken [R-CO4]
Foreign Affairs
No R Burchett, Tim [R-TN2]
Foreign Affairs
Jul 27, 2021 R Chabot, Steve [R-OH1]
Foreign Affairs
Apr 21, 2021 R Fitzpatrick, Brian [R-PA1]
Foreign Affairs
No R Green, Mark [R-TN7]
Foreign Affairs
No R Issa, Darrell [R-CA50]
Foreign Affairs
No R Jackson, Ronny [R-TX13]
Foreign Affairs
Jun 8, 2021 R Kim, Young [R-CA39]
Foreign Affairs
No R Kinzinger, Adam [R-IL16]
Foreign Affairs
No R Malliotakis, Nicole [R-NY11]
Foreign Affairs
Jun 8, 2021 R Mast, Brian [R-FL18]
Foreign Affairs
Jun 15, 2021 R Meijer, Peter [R-MI3]
Foreign Affairs
Jun 15, 2021 R Meuser, Daniel [R-PA9]
Foreign Affairs
No R Perry, Scott [R-PA10]
Foreign Affairs
No R Pfluger, August [R-TX11]
Foreign Affairs
No R Salazar, Maria [R-FL27]
Foreign Affairs
Jun 22, 2021 R Smith, Christopher “Chris” [R-NJ4]
Foreign Affairs
No R Steube, Gregory [R-FL17]
Foreign Affairs
May 11, 2021 R Tenney, Claudia [R-NY22]
Foreign Affairs
No R Wagner, Ann [R-MO2]
Foreign Affairs
No R Wilson, Joe [R-SC2]
Foreign Affairs
Original Cosponsor R Zeldin, Lee [R-NY1]
Foreign Affairs