skip to main content

Massachusetts

The state of Massachusetts has two senators in the United States Senate and nine representatives in the United States House of Representatives.

Senators

Each state in the United States elects two senators, regardless of the state’s population. Senators serve six-year terms with staggered elections. Americans in the United States’s six territories do not have senators.

Massachusetts’s senators are:

Elizabeth Warren
Senior Senator

Elizabeth Warren

Democrat
Since Jan 3, 2013
Current Term Ends Jan 3, 2019
Edward “Ed” Markey
Junior Senator

Edward “Ed” Markey

Democrat
Since Jul 16, 2013
Next Election in 2020

Representatives

The United States is divided into 435 congressional districts, each with a population of about 710,000 individuals. Each district elects a representative to the House of Representatives for a two-year term. Representatives are also called congressmen/congresswomen. Americans in the United States’s six territories are represented in the House of Representatives by an additional six non-voting delegates.

Find your representative by entering your address:

Massachusetts’s nine representatives are:

Richard Neal
1st District

Richard Neal

Democrat
Since Jan 3, 2013
(Current term ends Jan 3, 2019)
James “Jim” McGovern
2nd District

James “Jim” McGovern

Democrat
Since Jan 3, 2013
(Current term ends Jan 3, 2019)
Niki Tsongas
3rd District

Niki Tsongas

Democrat
Since Jan 3, 2013
(Current term ends Jan 3, 2019)
Joseph Kennedy III
4th District

Joseph Kennedy III

Democrat
Since Jan 3, 2013
(Current term ends Jan 3, 2019)
Katherine Clark
5th District

Katherine Clark

Democrat
Since Dec 12, 2013
(Current term ends Jan 3, 2019)
Seth Moulton
6th District

Seth Moulton

Democrat
Since Jan 6, 2015
(Current term ends Jan 3, 2019)
Michael Capuano
7th District

Michael Capuano

Democrat
Since Jan 3, 2013
(Current term ends Jan 3, 2019)
Stephen Lynch
8th District

Stephen Lynch

Democrat
Since Jan 3, 2013
(Current term ends Jan 3, 2019)
William Keating
9th District

William Keating

Democrat
Since Jan 3, 2013
(Current term ends Jan 3, 2019)

Map of Congressional Districts