skip to main content

Oklahoma

The state of Oklahoma has two senators in the United States Senate and five representatives in the United States House of Representatives.

Senators

Each state in the United States elects two senators, regardless of the state’s population. Senators serve six-year terms with staggered elections. Americans in the United States’s six territories do not have senators.

Oklahoma’s senators are:

James “Jim” Inhofe
Senior Senator

James “Jim” Inhofe

Republican
Since Jan 1, 1994
Next Election in 2020
James Lankford
Junior Senator

James Lankford

Republican
Since Jan 6, 2015
Next Election in 2022

Representatives

The United States is divided into 435 congressional districts, each with a population of about 710,000 individuals. Each district elects a representative to the House of Representatives for a two-year term. Representatives are also called congressmen/congresswomen. Americans in the United States’s six territories are represented in the House of Representatives by an additional six non-voting delegates.

Find your representative by entering your address:

Oklahoma’s five representatives are:

Kevin Hern
1st District

Kevin Hern

Republican
Since Nov 13, 2018
(Current term ends Jan 3, 2019)
Markwayne Mullin
2nd District

Markwayne Mullin

Republican
Since Jan 3, 2013
(Current term ends Jan 3, 2019)
Frank Lucas
3rd District

Frank Lucas

Republican
Since Jan 7, 2003
(Current term ends Jan 3, 2019)
Tom Cole
4th District

Tom Cole

Republican
Since Jan 7, 2003
(Current term ends Jan 3, 2019)
Steve Russell
5th District

Steve Russell

Republican
Since Jan 6, 2015
(Current term ends Jan 3, 2019)

Map of Congressional Districts