skip to main content

Tennessee

The state of Tennessee has two senators in the United States Senate and nine representatives in the United States House of Representatives.

Senators

Each state in the United States elects two senators, regardless of the state’s population. Senators serve six-year terms with staggered elections. Americans in the United States’s six territories do not have senators.

Tennessee’s senators are:

Lamar Alexander
Senior Senator

Lamar Alexander

Republican
Since Jan 7, 2003
Next Election in 2020
Bob Corker
Junior Senator

Bob Corker

Republican
Since Jan 4, 2007
Current Term Ends Jan 3, 2019

Representatives

The United States is divided into 435 congressional districts, each with a population of about 710,000 individuals. Each district elects a representative to the House of Representatives for a two-year term. Representatives are also called congressmen/congresswomen. Americans in the United States’s six territories are represented in the House of Representatives by an additional six non-voting delegates.

Find your representative by entering your address:

Tennessee’s nine representatives are:

David “Phil” Roe
1st District

David “Phil” Roe

Republican
Since Jan 6, 2009
(Current term ends Jan 3, 2019)
John “Jimmy” Duncan Jr.
2nd District

John “Jimmy” Duncan Jr.

Republican
Since Nov 8, 1988
(Current term ends Jan 3, 2019)
Charles “Chuck” Fleischmann
3rd District

Charles “Chuck” Fleischmann

Republican
Since Jan 5, 2011
(Current term ends Jan 3, 2019)
Scott DesJarlais
4th District

Scott DesJarlais

Republican
Since Jan 5, 2011
(Current term ends Jan 3, 2019)
Jim Cooper
5th District

Jim Cooper

Democrat
Since Jan 7, 2003
(Current term ends Jan 3, 2019)
Diane Black
6th District

Diane Black

Republican
Since Jan 5, 2011
(Current term ends Jan 3, 2019)
Marsha Blackburn
7th District

Marsha Blackburn

Republican
Since Jan 7, 2003
(Current term ends Jan 3, 2019)
David Kustoff
8th District

David Kustoff

Republican
Since Jan 3, 2017
(Current term ends Jan 3, 2019)
Steve Cohen
9th District

Steve Cohen

Democrat
Since Jan 4, 2007
(Current term ends Jan 3, 2019)

Map of Congressional Districts