Texas

Texas is a U.S. state with two senators in the United States Senate and 36 representatives in the United States House of Representatives.

Scroll down for a map of the districts.

Senators

Each state elects two senators for staggered 6-year terms. Senators represent the entire state.

Senior Senator
John Cornyn
Took Office: Jan 1, 2002
Next Election: 2020
Party: Republican
Junior Senator
Ted Cruz
Took Office: Jan 3, 2013
Next Election: 2018
Party: Republican

Representatives

The United States is divided into 435 congressional districts — 36 in Texas — each with a population of about 710,000 individuals. Each district elects a representative to the House for a two-year term. Representatives are also called congressmen/congresswomen.

1st District
Louie Gohmert Jr.
Took Office: Jan 4, 2005
Party: Republican
Nacogdoches County, Smith County, Rusk ...
2nd District
Ted Poe
Took Office: Jan 4, 2005
Party: Republican
Atascocita and parts of Humble, ...
3rd District
Sam Johnson
Took Office: Jan 3, 1991
Party: Republican
McKinney, Allen, Lucas and parts ...
4th District
John Ratcliffe
Took Office: Jan 6, 2015
Party: Republican
Red River County, Grayson County, ...
5th District
Jeb Hensarling
Took Office: Jan 7, 2003
Party: Republican
Anderson County, Cherokee County, Henderson ...
6th District
Joe Barton
Took Office: Jan 3, 1985
Party: Republican
Navarro County, Ellis County, Midlothian, ...
7th District
John Culberson
Took Office: Jan 3, 2001
Party: Republican
Galleria-Uptown, Bellaire and parts of ...
8th District
Kevin Brady
Took Office: Jan 7, 1997
Party: Republican
Houston County, Montgomery County, Walker ...
9th District
Al Green
Took Office: Jan 4, 2005
Party: Democrat
Mission Bend and parts of ...
10th District
Michael McCaul
Took Office: Jan 4, 2005
Party: Republican
Colorado County, Fayette County, Austin ...
11th District
Michael Conaway
Took Office: Jan 4, 2005
Party: Republican
Tom Green County, Andrews County, ...
12th District
Kay Granger
Took Office: Jan 7, 1997
Party: Republican
Parker County, Far West and ...
13th District
Mac Thornberry
Took Office: Jan 4, 1995
Party: Republican
Dallam County, Oldham County, Deaf ...
14th District
Randy Weber
Took Office: Jan 3, 2013
Party: Republican
Jefferson County, Galveston County, Galveston, ...
15th District
Rubén Hinojosa
Took Office: Jan 7, 1997
Party: Democrat
Duval County, Jim Hogg County, ...
16th District
Beto O'Rourke
Took Office: Jan 3, 2013
Party: Democrat
Northwest, Northeast, Central, East Side, ...
17th District
Bill Flores
Took Office: Jan 5, 2011
Party: Republican
McLennan County, Milam County, Limestone ...
18th District
Sheila Jackson Lee
Took Office: Jan 4, 1995
Party: Democrat
Parts of Northwest, Northeast, Greater ...
19th District
Randy Neugebauer
Took Office: Jun 5, 2003
Party: Republican
Gaines County, Lamb County, Hale ...
20th District
Joaquin Castro
Took Office: Jan 3, 2013
Party: Democrat
Lackland AFB and parts of ...
21st District
Lamar Smith
Took Office: Jan 6, 1987
Party: Republican
Kerr County, Gillespie County, Bandera ...
22nd District
Pete Olson
Took Office: Jan 6, 2009
Party: Republican
Sugar Land, Manvel, Rosenberg and ...
23rd District
Will Hurd
Took Office: Jan 6, 2015
Party: Republican
Brewster County, Pecos County, Hudspeth ...
24th District
Kenny Marchant
Took Office: Jan 4, 2005
Party: Republican
Carrollton, Grapevine, Southlake, Euless, Coppell, ...
25th District
Roger Williams
Took Office: Jan 3, 2013
Party: Republican
Coryell County, Burnet County, Bosque ...
26th District
Michael Burgess
Took Office: Jan 7, 2003
Party: Republican
Denton and parts of Flower ...
27th District
Blake Farenthold
Took Office: Jan 5, 2011
Party: Republican
Matagorda County, Nueces County, Wharton ...
28th District
Henry Cuellar
Took Office: Jan 4, 2005
Party: Democrat
Webb County, Atascosa County, Starr ...
29th District
Gene Green
Took Office: Jan 5, 1993
Party: Democrat
Aldine, Galena Park and parts ...
30th District
Eddie Johnson
Took Office: Jan 5, 1993
Party: Democrat
Lancaster, South Dallas, DeSoto, South ...
31st District
John Carter
Took Office: Jan 7, 2003
Party: Republican
Williamson County, Bell County, Temple, ...
32nd District
Pete Sessions
Took Office: Jan 7, 2003
Party: Republican
Sachse and parts of North ...
33rd District
Marc Veasey
Took Office: Jan 3, 2013
Party: Democrat
Parts of South East, Winnetka ...
34th District
Filemon Vela
Took Office: Jan 3, 2013
Party: Democrat
Kenedy County, Cameron County, Kleberg ...
35th District
Lloyd Doggett
Took Office: Jan 3, 2013
Party: Democrat
Garfield and parts of Kyle, ...
36th District
Brian Babin
Took Office: Jan 6, 2015
Party: Republican
Liberty County, Polk County, Jasper ...

Map