skip to main content

Wisconsin

The state of Wisconsin has two senators in the United States Senate and eight representatives in the United States House of Representatives.

Senators

Each state in the United States elects two senators, regardless of the state’s population. Senators serve six-year terms with staggered elections. Americans in the United States’s six territories do not have senators.

Wisconsin’s senators are:

Ron Johnson
Senior Senator

Ron Johnson

Republican
Since Jan 5, 2011
Next Election in 2022
Tammy Baldwin
Junior Senator

Tammy Baldwin

Democrat
Since Jan 3, 2013
Current Term Ends Jan 3, 2019

Representatives

The United States is divided into 435 congressional districts, each with a population of about 710,000 individuals. Each district elects a representative to the House of Representatives for a two-year term. Representatives are also called congressmen/congresswomen. Americans in the United States’s six territories are represented in the House of Representatives by an additional six non-voting delegates.

Find your representative by entering your address:

Wisconsin’s eight representatives are:

Paul Ryan
1st District

Paul Ryan

Republican
Since Jan 6, 1999
(Current term ends Jan 3, 2019)
Mark Pocan
2nd District

Mark Pocan

Democrat
Since Jan 3, 2013
(Current term ends Jan 3, 2019)
Ron Kind
3rd District

Ron Kind

Democrat
Since Jan 7, 1997
(Current term ends Jan 3, 2019)
Gwen Moore
4th District

Gwen Moore

Democrat
Since Jan 4, 2005
(Current term ends Jan 3, 2019)
James Sensenbrenner Jr.
5th District

James Sensenbrenner Jr.

Republican
Since Jan 7, 2003
(Current term ends Jan 3, 2019)
Glenn Grothman
6th District

Glenn Grothman

Republican
Since Jan 6, 2015
(Current term ends Jan 3, 2019)
Sean Duffy
7th District

Sean Duffy

Republican
Since Jan 5, 2011
(Current term ends Jan 3, 2019)
Mike Gallagher
8th District

Mike Gallagher

Republican
Since Jan 3, 2017
(Current term ends Jan 3, 2019)

Map of Congressional Districts