skip to main content

 
Rep. Adam Kinzinger

Representative for Illinois’s 16th District

pronounced A-dum // KIN-zing-er

Kinzinger is the representative for Illinois’s 16th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2013. Kinzinger is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for Illinois’s 11th congressional district as a Republican from 2011 to 2012.

Photo of Rep. Adam Kinzinger [R-IL16]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Kinzinger.

Ideology–Leadership Chart

Kinzinger is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Kinzinger has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 9, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Adam Kinzinger sits on the following committees:

Enacted Legislation

Kinzinger was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Kinzinger sponsors bills primarily in these issue areas:

International Affairs (33%) Science, Technology, Communications (22%) Energy (13%) Health (9%) Public Lands and Natural Resources (7%) Transportation and Public Works (7%) Crime and Law Enforcement (4%) Economics and Public Finance (4%)

Recent Bills

Some of Kinzinger’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Kinzinger voted Aye

Passed 272/158 on Jul 25, 2019.

Kinzinger voted Yea

Kinzinger voted Yea

Passed 234/180 on Jan 23, 2019.

This was a House Democrat bill to reopen most of the federal government through September 30, 2019, with funding for most or all of the ...

Kinzinger voted Yea

Kinzinger voted Nay

Passed 249/177 on Nov 17, 2015.

Kinzinger voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Kinzinger voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Kinzinger voted Aye

Kinzinger voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Dec 2019, Kinzinger missed 119 of 6,012 roll call votes, which is 2.0%. This is on par with the median of 2.2% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: