skip to main content

 
Rep. Adam Schiff

Representative for California’s 28th District

pronounced A-dum // shif

Schiff is the representative for California’s 28th congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 3, 2013. Schiff is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for California’s 29th congressional district as a Democrat from 2003 to 2012; and the representative for California’s 27th congressional district as a Democrat from 2001 to 2002.

Photo of Rep. Adam Schiff [D-CA28]

Oversight & Investigations

  • Russian Interference in the 2016 Election
    In 2018 the House Intelligence Committee concluded there was no Russian interference in the 2016 election. Democrats, now in control of the House Intelligence Committee, believe that the investigation was incomplete. In July 2018 Senate Intelligence Committee concluded that Russia interfered in the 2016 election with the goal of helping Trump. Schiff is chair of the House Permanent Select Committee on Intelligence which will investigate unanswered questions regarding Russia's interference in the 2016 election.

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Schiff.

Ideology–Leadership Chart

Schiff is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Schiff has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jun 24, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Adam Schiff sits on the following committees:

Enacted Legislation

Schiff was the primary sponsor of 11 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Schiff sponsors bills primarily in these issue areas:

International Affairs (26%) Health (15%) Government Operations and Politics (11%) Crime and Law Enforcement (11%) Law (11%) Public Lands and Natural Resources (11%) Social Welfare (7%) Animals (7%)

Recent Bills

Some of Schiff’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Schiff voted Yea

Failed 239/137 on Dec 21, 2018.

Schiff voted Yea

Passed 303/121 on Oct 7, 2015.

Schiff voted Yea

Passed 284/133 on May 21, 2015.

The United States Government updated US commercial space legislation in 2015 with the passage of the Commercial Space Launch Competitiveness Act, sometimes referred to at ...

Schiff voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Schiff voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Schiff voted Aye

Schiff voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2001 to Jun 2019, Schiff missed 151 of 12,721 roll call votes, which is 1.2%. This is better than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: