skip to main content

 
Rep. Alcee Hastings

Former Representative for Florida’s 20th District

pronounced AL-see // HAYSS-tingz


Hastings was the representative for Florida’s 20th congressional district and was a Democrat. He served from 2013 to 2021.

He was previously the representative for Florida’s 23rd congressional district as a Democrat from 1993 to 2012.

Photo of Rep. Alcee Hastings [D-FL20, 2013-2021]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Hastings is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2020 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Hastings sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 28, 2020. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Hastings was the primary sponsor of 7 bills that were enacted:

View All »

Does 7 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Hastings sponsored bills primarily in these issue areas:

International Affairs (39%) Health (20%) Education (12%) Transportation and Public Works (8%) Armed Forces and National Security (5%) Government Operations and Politics (5%) Animals (5%)

Recently Introduced Bills

Hastings recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Hastings voted Nay

Passed 417/3 on Oct 3, 2017.

S. 782 amends the PROTECT Our Children Act of 2008 to reauthorize through Fiscal Year 2022 the National Internet Crimes Against Children Data System and …

Hastings voted Nay

Passed 415/3 on May 25, 2017.

H.R. 1973 extends the mandatory reporting requirements of child abuse to national governing bodies, like USA gymnastics, to ensure that reports are immediately made to …

Hastings voted Nay

Passed 411/1 on May 18, 2017.

This bill became the vehicle for passage of funding for the federal government through March 23, 2018, to avert a government shutdown that would have …

Hastings voted Nay

Passed 414/2 on Mar 21, 2017.

H.R. 1353 requires annual updates from the Transportation Security Administration on strategic investment goals relating to technology procurement. In addition, the bill requires congressional notification …

Hastings voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Hastings voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December …

Hastings voted No

Hastings voted No

Hastings voted No

Hastings voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Missed Votes

From Jan 1993 to Mar 2021, Hastings missed 1,764 of 18,216 roll call votes, which is 9.7%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives serving in Mar 2021. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: