skip to main content

 
Rep. Ann Kirkpatrick

Representative for Arizona’s 2nd District

pronounced an // kirk-PACH-rik

Kirkpatrick is the representative for Arizona’s 2nd congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2019. Kirkpatrick is next up for reelection in 2020.

She was previously the representative for Arizona’s 1st congressional district as a Democrat from 2013 to 2016; and the representative for Arizona’s 1st congressional district as a Democrat from 2009 to 2010.

Photo of Rep. Ann Kirkpatrick [D-AZ2]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Kirkpatrick is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Kirkpatrick has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Sep 13, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Planned Parenthood Action Fund: 100%

Committee Membership

Ann Kirkpatrick sits on the following committees:

Enacted Legislation

Kirkpatrick was the primary sponsor of 7 bills that were enacted:

View All »

Does 7 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Kirkpatrick sponsors bills primarily in these issue areas:

Native Americans (42%) Armed Forces and National Security (33%) Public Lands and Natural Resources (25%)

Recent Bills

Some of Kirkpatrick’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Kirkpatrick voted Yea

Failed 263/146 on Nov 16, 2015.

Kirkpatrick voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Kirkpatrick voted Aye

Passed 247/178 on Jun 16, 2015.

The Intelligence Authorization Act for Fiscal Year 2016 (IAA), H.R. 2596, was passed by the House on June 16. The IAA would authorize funding for ...

Kirkpatrick voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Kirkpatrick voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Kirkpatrick voted Aye

Kirkpatrick voted Nay

Missed Votes

From Jan 2009 to Sep 2019, Kirkpatrick missed 319 of 4,714 roll call votes, which is 6.8%. This is much worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: