skip to main content

 
Rep. Barbara Cubin

Former Representative for Wyoming’s At-Large District

Cubin was the representative for Wyoming’s at-large district and was a Republican. She served from 1995 to 2008.

Photo of Rep. Barbara Cubin [R-WY0, 1995-2008]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Cubin is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2008 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Cubin sponsored and cosponsored from Jan 7, 2003 to Dec 10, 2008. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Cubin was the primary sponsor of 16 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 16 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Cubin sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (20%) Economics and Public Finance (18%) Public Lands and Natural Resources (16%) Commerce (11%) Finance and Financial Sector (9%) Health (9%) Energy (9%) Law (9%)

Recent Bills

Some of Cubin’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Cubin voted No

Passed 368/43 on Apr 23, 2008.

Cubin voted Nay

Passed 377/38 on Oct 17, 2007.

The Rail Safety Improvement Act of 2008 is a United States federal law, enacted by Congress to improve railroad safety. Among its provisions, the most ...

Cubin voted Nay

Cubin voted Yea

Missed Votes

From Jan 1995 to Dec 2008, Cubin missed 1,753 of 9,048 roll call votes, which is 19.4%. This is much worse than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2008. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: