skip to main content

 
Rep. Barry Loudermilk

Representative for Georgia’s 11th District

pronounced BA-ree // LOW-der-milk

Loudermilk is the representative for Georgia’s 11th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 6, 2015. Loudermilk is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Barry Loudermilk [R-GA11]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Loudermilk.

Ideology–Leadership Chart

Loudermilk is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Loudermilk has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Sep 16, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Barry Loudermilk sits on the following committees:

Enacted Legislation

Loudermilk was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Loudermilk sponsors bills primarily in these issue areas:

Finance and Financial Sector (30%) Government Operations and Politics (19%) Economics and Public Finance (11%) Public Lands and Natural Resources (11%) Emergency Management (7%) Science, Technology, Communications (7%) Arts, Culture, Religion (7%) Housing and Community Development (7%)

Recent Bills

Some of Loudermilk’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Loudermilk voted Nay

Passed 384/18 on Apr 1, 2019.

Loudermilk voted Nay

Loudermilk voted Nay

Passed 396/14 on Jun 22, 2018.

H.R. 6 includes Medicaid, Medicare, and public health reforms to combat the opioid crisis by advancing treatment and recovery initiatives, improving prevention, protecting communities, and ...

Loudermilk voted Nay

Passed 229/177 on May 19, 2017.

H.R. 1039 amends the federal criminal code to authorize a probation officer to arrest a person, without warrant, if there is probable cause to believe ...

Loudermilk voted No

Loudermilk voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Loudermilk voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Missed Votes

From Jan 2015 to Sep 2019, Loudermilk missed 137 of 3,066 roll call votes, which is 4.5%. This is worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: