skip to main content

 
Rep. Barry Moore

Representative for Alabama’s 2nd District

pronounced BA-ree // moor


Moore is the representative for Alabama’s 2nd congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2021. Moore’s current term ends on Jan 3, 2023.

Moore is among the Republican legislators who participated in President Trump’s months-long, multifarious attempted coup during the 2020 presidential election and culminating in the Jan. 6, 2021 insurrection at the Capitol. On January 6, 2021 in the hours after the insurrection at the Capitol, Moore voted to reject the state-certified election results of Arizona and/or Pennsylvania (states narrowly won by Democrats), which could have changed the outcome of the election. These legislators pumped the lies and preposterous legal arguments about the election that motivated the January 6, 2021 insurrection at the Capitol. The January 6, 2021 insurrection at the Capitol disrupted Congress’s count of electors that determined the outcome of the presidential election with the goal to prevent President Joe Biden from taking office.
Photo of Rep. Barry Moore [R-AL2]

Committee Membership

Barry Moore sits on the following committees:

Enacted Legislation

Moore was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Moore sponsors bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (71%) Taxation (29%)

Recently Introduced Bills

Moore recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Moore voted Nay

Passed 360/64 on Sep 22, 2022.

Moore voted Yea

Passed 278/134 on Jul 29, 2022.

Moore voted Yea

Moore voted Nay

Moore voted Nay

Passed 361/69 on Mar 9, 2022.

Moore voted Yea

Passed 321/101 on Apr 19, 2021.

Missed Votes

From Jan 2021 to Dec 2022, Moore missed 14 of 949 roll call votes, which is 1.5%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: