skip to main content

 
Rep. Ben Luján

Assistant Speaker of the House and Representative for New Mexico’s 3rd District

pronounced ben // LOO-hon

Luján is the representative for New Mexico’s 3rd congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 6, 2009. Luján is next up for reelection in 2020.

He is also Assistant Speaker of the House, a party leadership role. Party leaders focus more on setting their party’s legislative priorties than on introducing legislation.

Alleged misconduct & resolution

In 2017 Lujan was investigated for requesting that his congressional campaign committee issue communications, including requests for donations, using images of him in a “sit-in” demonstration in the House. The House Committee on Ethics concluded that no action was needed.

May. 11, 2017 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Ethics further review the allegation
Jun. 26, 2017 House Committee on Ethics decided to extend the matter
Aug. 1, 2017 House Committee on Ethics adopted a report concluding that no action was needed
Photo of Rep. Ben Luján [D-NM3]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Luján.

Ideology–Leadership Chart

Luján is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Luján has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Oct 17, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Ben Luján sits on the following committees:

Enacted Legislation

Luján was the primary sponsor of 5 bills that were enacted:

View All »

Does 5 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Luján sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (26%) Native Americans (23%) Science, Technology, Communications (16%) Public Lands and Natural Resources (8%) Labor and Employment (8%) Energy (8%) Commerce (6%) Armed Forces and National Security (5%)

Recent Bills

Some of Luján’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

As Assistant Speaker of the House, Luján may be focused on his responsibilities other than introducing legislation, such as setting the chamber’s agenda, uniting his party, and brokering deals.

Voting Record

Key Votes

Luján voted Yea

Failed 230/162 on Dec 20, 2018.

Luján voted Yea

Passed 249/177 on Nov 17, 2015.

Luján voted Yea

Failed 263/146 on Nov 16, 2015.

Luján voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Luján voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Luján voted Aye

Luján voted Yea

Luján voted Nay

Luján voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2009 to Oct 2019, Luján missed 94 of 7,567 roll call votes, which is 1.2%. This is better than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: