skip to main content

 
Rep. Betty McCollum

Representative for Minnesota’s 4th District

pronounced BE-tree // muh-KUL-um

McCollum is the representative for Minnesota’s 4th congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2001. McCollum is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Betty McCollum [D-MN4]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for McCollum.

Ideology–Leadership Chart

McCollum is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills McCollum has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 11, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Betty McCollum sits on the following committees:

Enacted Legislation

McCollum was the primary sponsor of 4 bills that were enacted:

View All »

Does 4 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

McCollum sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (27%) Native Americans (18%) International Affairs (18%) Public Lands and Natural Resources (18%) Government Operations and Politics (9%) Economics and Public Finance (9%)

Recent Bills

Some of McCollum’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

McCollum voted Yea

Passed 279/72 on Sep 26, 2018.

H.R. 1071 recognizes that allowing illegal immigrants the right to vote devalues the franchise and diminishes the voting power of United States citizens. The United ...

McCollum voted Yea

Passed 280/131 on Feb 8, 2018.

H.R. 1153 excludes insurance held in escrow and, under certain circumstances, fees paid to companies affiliated with the creditor from the costs that would be ...

McCollum voted No

McCollum voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

McCollum voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

McCollum voted Aye

McCollum voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2001 to Dec 2019, McCollum missed 296 of 12,989 roll call votes, which is 2.3%. This is on par with the median of 2.2% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: