skip to main content

 
Rep. Bill Foster

Representative for Illinois’s 11th District

pronounced bil // FAW-ster

Foster is the representative for Illinois’s 11th congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 3, 2013. Foster is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for Illinois’s 14th congressional district as a Democrat from 2008 to 2010.

Photo of Rep. Bill Foster [D-IL11]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Foster.

Ideology–Leadership Chart

Foster is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Foster has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Aug 23, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Bill Foster sits on the following committees:

Enacted Legislation

Foster was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Foster sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (22%) Science, Technology, Communications (18%) Education (16%) Finance and Financial Sector (12%) Armed Forces and National Security (10%) Immigration (9%) Taxation (7%) International Affairs (6%)

Recent Bills

Some of Foster’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Foster voted Yea

Failed 230/162 on Dec 20, 2018.

Foster voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Foster voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Foster voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Foster voted Aye

Foster voted Yea

Foster voted No

Passed 325/91 on Dec 5, 2013.

Missed Votes

From Mar 2008 to Jul 2019, Foster missed 66 of 6,483 roll call votes, which is 1.0%. This is better than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: