skip to main content

 
Rep. Bill Sali

Former Representative for Idaho’s 1st District

Sali was the representative for Idaho’s 1st congressional district and was a Republican. He served from 2007 to 2008.

Photo of Rep. Bill Sali [R-ID1, 2007-2008]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Sali is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2008 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Sali sponsored and cosponsored from Jan 7, 2003 to Dec 10, 2008. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Sali sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (22%) Public Lands and Natural Resources (17%) Law (13%) Taxation (13%) Environmental Protection (9%) Crime and Law Enforcement (9%) Energy (9%) Science, Technology, Communications (9%)

Recent Bills

Some of Sali’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Missed Votes

From Jan 2007 to Dec 2008, Sali missed 23 of 1,876 roll call votes, which is 1.2%. This is better than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2008. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: