skip to main content

 
Rep. Billy Long

Representative for Missouri’s 7th District

pronounced BI-lee // lawng

Long is the representative for Missouri’s 7th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 5, 2011. Long is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Billy Long [R-MO7]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Long.

Ideology–Leadership Chart

Long is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Long has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Sep 20, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Billy Long sits on the following committees:

Enacted Legislation

Long was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Long sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (68%) Environmental Protection (11%) Government Operations and Politics (11%) Science, Technology, Communications (11%)

Recent Bills

Some of Long’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Long voted No

Passed 240/186 on Feb 9, 2018.

This bill became the vehicle for passage of funding for the federal government through March 23, 2018, to avert a government shutdown that would have ...

Long voted Yea

Passed 313/118 on Oct 27, 2015.

House Democrats and a portion of the Republican House majority teamed up last week to win an important battle in the fight to bring back ...

Long voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Long voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Long voted Aye

Long voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Sep 2019, Long missed 235 of 5,885 roll call votes, which is 4.0%. This is worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: