skip to main content

 
Rep. Bob Dold

Former Representative for Illinois’s 10th District

Dold was the representative for Illinois’s 10th congressional district and was a Republican. He served from 2015 to 2016.

He was previously the representative for Illinois’s 10th congressional district as a Republican from 2011 to 2012.

Photo of Rep. Bob Dold [R-IL10, 2015-2016]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2016 Report Card for Dold.

Ideology–Leadership Chart

Dold is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2016 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Dold sponsored and cosponsored from Jan 5, 2011 to Dec 30, 2016. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Dold was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Dold sponsored bills primarily in these issue areas:

Foreign Trade and International Finance (61%) Finance and Financial Sector (11%) Health (11%) Taxation (8%)

Recent Bills

Some of Dold’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Dold voted Nay

Passed 240/181 on Jan 6, 2016.

### UPDATE - July 17, 2017 Senate Majority Leader Mitch McConnell (R-KY) has announced plans to reintroduce the text of this bill in the 115th ...

Dold voted Nay

Passed 249/177 on Nov 17, 2015.

Dold voted No

Passed 241/187 on Sep 18, 2015.

This was a vote to pass H.R. 3134 in the House. The bill would end federal funding for Planned Parenthood for one year. Have strong ...

Dold voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Dold voted Nay

Passed 216/210 on Jun 9, 2015.

This bill is the Military Construction, Veterans Affairs, and Related Agencies Appropriations Act, 2017, a yearly federal spending bill. The bill began as the Transportation, ...

Dold voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Dold voted No

Passed 239/186 on Feb 3, 2015.

H.R. 596 would repeal the Affordable Care Act (ACA), the 2010 law that implemented President Obama’s healthcare reforms. The bill would direct the committees of ...

Dold voted Nay

Dold voted No

Dold voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Dec 2016, Dold missed 48 of 2,931 roll call votes, which is 1.6%. This is better than the median of 2.4% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2016. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: