skip to main content

 
Rep. Bobby Bright

Former Representative for Alabama’s 2nd District

Bright was the representative for Alabama’s 2nd congressional district and was a Democrat. He served from 2009 to 2010.

Photo of Rep. Bobby Bright [D-AL2, 2009-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Bright is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Bright sponsored and cosponsored from Jan 4, 2005 to Dec 21, 2010. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Bright sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (75%) Crime and Law Enforcement (25%)

Recent Bills

Some of Bright’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Bright voted Nay

Bright voted Nay

Bright voted Nay

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Missed Votes

From Jan 2009 to Dec 2010, Bright missed 64 of 1,655 roll call votes, which is 3.9%. This is on par with the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: