skip to main content

 
Rep. Brian Babin

Representative for Texas’s 36th District

pronounced BRĪ-in // BA-bin

Babin is the representative for Texas’s 36th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 6, 2015. Babin is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Brian Babin [R-TX36]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Babin.

Ideology–Leadership Chart

Babin is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Babin has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 6, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Brian Babin sits on the following committees:

Enacted Legislation

Babin was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Babin sponsors bills primarily in these issue areas:

Immigration (22%) Science, Technology, Communications (19%) Transportation and Public Works (17%) International Affairs (11%) Labor and Employment (8%) Government Operations and Politics (8%) Emergency Management (8%) Energy (6%)

Recent Bills

Some of Babin’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Babin voted Nay

Babin voted Nay

Babin voted Nay

Passed 229/177 on May 19, 2017.

H.R. 1039 amends the federal criminal code to authorize a probation officer to arrest a person, without warrant, if there is probable cause to believe ...

Babin voted Nay

Passed 369/53 on Jul 6, 2016.

The Global Food Security Act of 2016 (Pub.L. 114–195), is a law introduced on March 24, 2015 in the 114th Congress by Representative Christopher Henry ...

Babin voted Nay

Failed 229/158 on May 23, 2016.

Babin voted Nay

Passed 377/6 on Apr 18, 2016.

Babin voted Nay

Babin voted Aye

Babin voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Babin voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Missed Votes

From Jan 2015 to Dec 2019, Babin missed 73 of 3,191 roll call votes, which is 2.3%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: