skip to main content

 
Rep. Candice Miller

Former Representative for Michigan’s 10th District

Miller was the representative for Michigan’s 10th congressional district and was a Republican. She served from 2003 to 2016.

Alleged misconduct & resolution

On Oct. 4, 2004, the House Committee on Standards of Official Conduct investigated Miller for threatening to retaliate against a member for a particular vote and issued a report finding Miller's behavior inappropriate.

Oct. 4, 2004 House Committee on Standards of Official Conduct issued a report finding Miller's behavior inappropriate
Photo of Rep. Candice Miller [R-MI10, 2003-2016]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2015 Report Card for Miller.

Ideology–Leadership Chart

Miller is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2016 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Miller sponsored and cosponsored from Jan 5, 2011 to Dec 30, 2016. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Miller was the primary sponsor of 6 bills that were enacted:

View All »

Does 6 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Miller sponsored bills primarily in these issue areas:

Emergency Management (21%) Government Operations and Politics (17%) Immigration (17%) Agriculture and Food (14%) Transportation and Public Works (10%) Armed Forces and National Security (7%) International Affairs (7%) Environmental Protection (7%)

Recent Bills

Some of Miller’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Miller voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Miller voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Miller voted Aye

Miller voted Nay

Miller voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2003 to Dec 2016, Miller missed 197 of 10,101 roll call votes, which is 2.0%. This is on par with the median of 2.4% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2016. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: