skip to main content

 
Rep. Cathy Anne McMorris Rodgers

Representative for Washington’s 5th District

pronounced KA-thee // mik-MAH-riss RAH-jerz


McMorris Rodgers is the representative for Washington’s 5th congressional district (view map) and is a Republican. She has served since Jan 4, 2005. McMorris Rodgers’s current term ends on Jan 3, 2023.

McMorris Rodgers is among the Republican legislators who participated in President Trump’s months-long, multifarious attempted coup during the 2020 presidential election and culminating in the Jan. 6, 2021 insurrection at the Capitol. Shortly after the election, McMorris Rodgers joined a case before the Supreme Court calling for all the votes for president in Georgia, Michigan, Pennsylvania, and Wisconsin — states that were narrowly won by Democrats — to be discarded, in order to change the outcome of the election, based on lies and a preposterous legal argument which the Supreme Court rejected. (Following the rejection of several related cases before the Supreme Court, another legislator who joined the case called for violence.) The January 6, 2021 insurrection at the Capitol disrupted Congress’s count of electors that determined the outcome of the presidential election with the goal to prevent President Joe Biden from taking office.
Photo of Rep. Cathy Anne McMorris Rodgers [R-WA5]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

McMorris Rodgers is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills McMorris Rodgers has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to Nov 30, 2022. See full analysis methodology.

Committee Membership

Cathy Anne McMorris Rodgers sits on the following committees:

Enacted Legislation

McMorris Rodgers was the primary sponsor of 9 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 9 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

McMorris Rodgers sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (24%) Science, Technology, Communications (19%) Energy (17%) Armed Forces and National Security (12%) Public Lands and Natural Resources (10%) Commerce (10%) Foreign Trade and International Finance (5%) Crime and Law Enforcement (5%)

Recently Introduced Bills

McMorris Rodgers recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

McMorris Rodgers voted Yea

McMorris Rodgers voted Yea

McMorris Rodgers voted Aye

Passed 260/165 on Dec 11, 2019.

McMorris Rodgers voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

McMorris Rodgers voted Aye

McMorris Rodgers voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

McMorris Rodgers voted Yea

Passed 321/105 on Mar 18, 2009.

The Edward M. Kennedy Serve America Act or Serve America Act (H.R. 1388, Public Law 111-13) was introduced in the United States House of Representatives …

Missed Votes

From Jan 2005 to Dec 2022, McMorris Rodgers missed 487 of 11,975 roll call votes, which is 4.1%. This is worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: