skip to main content

 
Rep. Cathy Rodgers

Representative for Washington’s 5th District

pronounced KA-thee // mik-MAH-riss RAH-jerz


Rodgers is the representative for Washington’s 5th congressional district (view map) and is a Republican. She has served since Jan 4, 2005. Rodgers is next up for reelection in 2022 and serves until Jan 3, 2023.

Rodgers is among the Republican legislators whose attempt to disenfranchise Democratic states in the 2020 presidential election was a part of the months-long attempted coup that included the January 6, 2021 insurrection at the Capitol. Shortly after the 2020 election, Rodgers joined a case before the Supreme Court calling for all the votes for president in Georgia, Michigan, Pennsylvania, and Wisconsin — states that were narrowly won by Democrats — to be discounted based on lies, conspiracy theories, and a preposterous legal argument which the Supreme Court rejected. Following the rejection of several related cases before the Supreme Court, another legislator who joined the case called for violence.

Alleged misconduct & resolution

In 2013 Rodgers was investigated for using official resources, including staff, for campaign activities, paying a consultant for official services with funds from political committees, and combining official resources and campaign resources in furtherance of a campaign for a House leadership office from 2010 to 2012. As of 2019, the House Committee on Ethics has yet to conclude its review. In December 2019, the Committee completed its review. It ordered Rodgers to reimburse the House $7575.95 and reproved her for her sloppiness in managing her funds.

Dec. 23, 2013 House Office of Congressional Ethics referred the case to the House Committee on Ethics
Mar. 24, 2014 House Committee on Ethics published the Office of Congressional Ethics Report and Findings and the member's response.
Jan. 2, 2015 House Committee on Ethics reported that the review would continue into the next Congress.
Jan. 2, 2017 House Committee on Ethics reported that the review would continue into the next Congress.
Jan. 2, 2019 House Committee on Ethics reported that the review would continue into the next Congress.
Dec. 19, 2019 House Committee on Ethics required Rodgers to reimburse the House $7575.95 for misused funds and issued a report which is also a reproval.
Photo of Rep. Cathy Rodgers [R-WA5]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2020 Report Card for Rodgers.

Ideology–Leadership Chart

Rodgers is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Rodgers has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to Dec 2, 2021. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

United States Chamber of Commerce: 92% The Club for Growth: 70% League of Conservation Voters: 4% Human Rights Campaign: 0% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: F Planned Parenthood Action Fund: 0%

Committee Membership

Cathy Rodgers sits on the following committees:

Enacted Legislation

Rodgers was the primary sponsor of 10 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 10 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Rodgers sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (26%) Science, Technology, Communications (21%) Commerce (13%) Public Lands and Natural Resources (11%) Energy (11%) Economics and Public Finance (8%) Armed Forces and National Security (5%) Taxation (5%)

Recent Bills

Some of Rodgers’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Rodgers voted Nay

Passed 361/55 on Nov 1, 2021.

Rodgers voted Aye

Passed 260/165 on Dec 11, 2019.

Rodgers voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Rodgers voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December …

Rodgers voted Aye

Rodgers voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Rodgers voted Yea

Passed 321/105 on Mar 18, 2009.

The Edward M. Kennedy Serve America Act or Serve America Act (H.R. 1388, Public Law 111-13) was introduced in the United States House of Representatives …

Missed Votes

From Jan 2005 to Dec 2021, Rodgers missed 481 of 11,445 roll call votes, which is 4.2%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: