skip to main content

 
Rep. Cedric Richmond

Former Representative for Louisiana’s 2nd District

pronounced SEJ-ruk // RICH-mund


Richmond was the representative for Louisiana’s 2nd congressional district and was a Democrat. He served from 2011 to 2021.

Photo of Rep. Cedric Richmond [D-LA2, 2011-2021]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2020 Report Card for Richmond.

Ideology–Leadership Chart

Richmond is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2020 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Richmond sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 28, 2020. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Human Rights Campaign: 100% Planned Parenthood Action Fund: 100% League of Conservation Voters: 76% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B United States Chamber of Commerce: 58% The Club for Growth: 10%

Enacted Legislation

Richmond was the primary sponsor of 4 bills that were enacted:

View All »

Does 4 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Richmond sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (23%) Health (20%) Crime and Law Enforcement (17%) Emergency Management (17%) Arts, Culture, Religion (6%) Environmental Protection (6%) Housing and Community Development (6%) Education (6%)

Recent Bills

Some of Richmond’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Richmond voted Nay

Passed 310/107 on Jul 22, 2020.

Richmond voted Nay

Passed 378/48 on Apr 26, 2017.

This bill would change the appointment process for the head of the U.S. Copyright Office, known as the Register of Copyrights. Currently the Register of ...

Richmond voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Richmond voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Richmond voted Aye

Richmond voted Aye

Richmond voted Yea

Richmond voted Aye

Richmond voted Nay

Passed 387/2 on Nov 4, 2011.

Richmond voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Jan 2021, Richmond missed 541 of 6,316 roll call votes, which is 8.6%. This is much worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives serving in Jan 2021. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: