skip to main content

 
Rep. Chaka Fattah

Former Representative for Pennsylvania’s 2nd District

Fattah was the representative for Pennsylvania’s 2nd congressional district and was a Democrat. He served from 1995 to 2016.

Misconduct

In 2016 Fattah was convicted for conspiracy, racketeering, bribery, fraud, falsification of records, making false statements, and money laundering after a 2015 House investigation had been launched. The House Committee on Ethics ended its investigation when Fattah resigned. Fattah resigned in 2016, two days after being convicted of the charges. He is currently serving a ten year sentence.

Jun. 24, 2016 House Committee on Ethics ended the investigation when Fattah resigned
2016 Fattah resigned in 2016, two days after being convicted of the charges.
Photo of Rep. Chaka Fattah [D-PA2, 1995-2016]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2015 Report Card for Fattah.

Ideology–Leadership Chart

Fattah is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2016 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Fattah sponsored and cosponsored from Jan 5, 2011 to Dec 30, 2016. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Fattah was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Fattah sponsored bills primarily in these issue areas:

Education (26%) Health (16%) Science, Technology, Communications (14%) Economics and Public Finance (14%) Taxation (12%) Housing and Community Development (9%) Social Welfare (5%) Crime and Law Enforcement (5%)

Recent Bills

Some of Fattah’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Fattah voted No

Fattah voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Fattah voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Fattah voted Aye

Fattah voted Yea

Fattah voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1995 to Jun 2016, Fattah missed 1,228 of 14,558 roll call votes, which is 8.4%. This is much worse than the median of 2.4% among the lifetime records of representatives serving in Jun 2016. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: