skip to main content

 
Rep. Charles Djou

Former Representative for Hawaii’s 1st District

Djou, a Republican, was the representative for Hawaii's 1st congressional district from 2010 to 2010.

Photo of Rep. Charles Djou [R-HI1, 2010-2010]

Bills Sponsored

Issue Areas

Djou sponsored bills primarily in these issue areas:

Immigration (50%) Government Operations and Politics (50%)

Recent Bills

Some of Djou’s most recently sponsored bills include...

View All »

Voting Record

Key Votes

Djou’s Vote Vote Description
Yea S. 3729 (111th): National Aeronautics and Space Administration Authorization Act of 2010
Sep 29, 2010. Passed 304/118.
Nay H.Con.Res. 308 (111th): Providing for a conditional adjournment of the House of Representatives.
Jul 29, 2010. Passed 231/189.
Yea H.R. 4855 (111th): Work-Life Balance Award Act
Jun 15, 2010. Failed 249/163.
Yea H.Res. 989 (111th): Expressing the sense of the House of Representatives that the United States should adopt national policies and ...
Jun 9, 2010. Failed 241/170.
Aye H.R. 5136 (111th): National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2011
May 28, 2010. Passed 229/186.

Missed Votes

From May 2010 to Dec 2010, Djou missed 13 of 369 roll call votes, which is 3.5%. This is on par with the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: