skip to main content

 
Rep. Chris Bell

Former Representative for Texas’s 25th District


Bell was the representative for Texas’s 25th congressional district and was a Democrat. He served from 2003 to 2004.

Photo of Rep. Chris Bell [D-TX25, 2003-2004]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Bell is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2004 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Bell sponsored and cosponsored from Jan 6, 1999 to Dec 7, 2004. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Bell sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (22%) Crime and Law Enforcement (17%) Law (13%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (13%) Commerce (9%) Transportation and Public Works (9%) Armed Forces and National Security (9%) Education (9%)

Recently Introduced Bills

Bell recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Missed Votes

From Jan 2003 to Dec 2004, Bell missed 92 of 1,221 roll call votes, which is 7.5%. This is much worse than the median of 2.9% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2004. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: