skip to main content

 
Sen. Christopher “Kit” Bond

Former Senator for Missouri

Bond was a senator from Missouri and was a Republican. He served from 1987 to 2010.

Photo of Sen. Christopher “Kit” Bond [R-MO, 1987-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Bond is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Bond sponsored and cosponsored from Jan 24, 2005 to Dec 22, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Bond was the primary sponsor of 24 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 24 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Bond sponsored bills primarily in these issue areas:

Foreign Trade and International Finance (25%) Government Operations and Politics (16%) Armed Forces and National Security (14%) Economics and Public Finance (13%) International Affairs (9%) Health (8%) Crime and Law Enforcement (8%) Labor and Employment (7%)

Recent Bills

Some of Bond’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Bond voted Yea

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Bond voted Yea

Bond voted Nay

Bond voted Not Voting

Bond voted Nay

Motion Agreed to 74/24 on Oct 1, 2008.

The Rail Safety Improvement Act of 2008 is a United States federal law, enacted by Congress to improve railroad safety. Among its provisions, the most ...

Bond voted Nay

Motion Agreed to 79/16 on Jun 25, 2008.

Bond voted Nay

Bond voted Nay

Missed Votes

From Jan 1987 to Dec 2010, Bond missed 304 of 8,220 roll call votes, which is 3.7%. This is much worse than the median of 2.0% among the lifetime records of senators serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: