skip to main content

 
Sen. Christopher Dodd

Former Senator for Connecticut

Dodd was a senator from Connecticut and was a Democrat. He served from 1981 to 2010.

He was previously the representative for Connecticut’s 2nd congressional district as a Democrat from 1975 to 1980.

Alleged misconduct & resolution

In 2009 Dodd was investigated for receiving mortgages from Countrywide Financial in violation of Senate gift rules. The Senate Select Committee on Ethics dismssed the charges because the loans were not part of a program specifically benefiting senators. In 2010, Senator Dodd did not run for reelection.

Aug. 7, 2009 Senate Select Committee on Ethics dismssed the charges because the loans were not part of a program specifically benefiting senators
2010 Dodd did not run for reelection.
Photo of Sen. Christopher Dodd [D-CT, 1981-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Dodd is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Dodd sponsored and cosponsored from Jan 24, 2005 to Dec 22, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Dodd was the primary sponsor of 45 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 45 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Dodd sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (19%) Education (15%) Economics and Public Finance (15%) Health (13%) Social Welfare (11%) Families (10%) Science, Technology, Communications (9%) Law (8%)

Recent Bills

Some of Dodd’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Dodd voted Yea

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Dodd voted Yea

Dodd voted Nay

Motion Agreed to 80/14 on May 24, 2007.

The U.S. Troop Readiness, Veterans' Care, Katrina Recovery, and Iraq Accountability Appropriations Act, 2007, (Pub.L. 110–28, 121 Stat. 112, enacted May 25, 2007), is an ...

Dodd voted Yea

Missed Votes

From Jan 1981 to Dec 2010, Dodd missed 650 of 10,588 roll call votes, which is 6.1%. This is much worse than the median of 2.0% among the lifetime records of senators serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: