skip to main content

 
Rep. Christopher Gibson

Former Representative for New York’s 19th District

Gibson was the representative for New York’s 19th congressional district and was a Republican. He served from 2013 to 2016.

He was previously the representative for New York’s 20th congressional district as a Republican from 2011 to 2012.

Photo of Rep. Christopher Gibson [R-NY19, 2013-2016]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2016 Report Card for Gibson.

Ideology–Leadership Chart

Gibson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2016 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Gibson sponsored and cosponsored from Jan 5, 2011 to Dec 30, 2016. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Gibson was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Gibson sponsored bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (32%) Health (17%) Taxation (12%) Education (10%) Science, Technology, Communications (7%) Immigration (7%) Public Lands and Natural Resources (7%) Agriculture and Food (7%)

Recent Bills

Some of Gibson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Gibson voted No

Passed 240/182 on Jun 14, 2016.

Under current law, tax-exempt groups and organizations don’t have to reveal their donors to the public, but they do have to reveal any donors giving ...

Gibson voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Gibson voted No

Gibson voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Gibson voted No

Gibson voted No

Gibson voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Dec 2016, Gibson missed 35 of 4,135 roll call votes, which is 0.8%. This is better than the median of 2.4% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2016. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: