skip to main content

 
Rep. Collin Peterson

Former Representative for Minnesota’s 7th District

pronounced KAH-lin // PEE-ter-sun


Peterson was the representative for Minnesota’s 7th congressional district and was a Democrat. He served from 1991 to 2020.

Photo of Rep. Collin Peterson [D-MN7, 1991-2020]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2019 Report Card for Peterson.

Ideology–Leadership Chart

Peterson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2020 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Peterson sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 28, 2020. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

United States Chamber of Commerce: 82% Human Rights Campaign: 67% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B League of Conservation Voters: 20% Planned Parenthood Action Fund: 11%

Enacted Legislation

Peterson was the primary sponsor of 10 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 10 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Peterson sponsored bills primarily in these issue areas:

Health (22%) Transportation and Public Works (19%) Agriculture and Food (15%) Environmental Protection (11%) Science, Technology, Communications (11%) Finance and Financial Sector (7%) Public Lands and Natural Resources (7%) Taxation (7%)

Recent Bills

Some of Peterson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Peterson voted No

Passed 227/181 on Oct 23, 2019.

Peterson voted Nay

Passed 230/194 on Sep 25, 2019.

Peterson voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Peterson voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Peterson voted Aye

Peterson voted Yea

Peterson voted Aye

Peterson voted Aye

Peterson voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1991 to Dec 2020, Peterson missed 377 of 19,056 roll call votes, which is 2.0%. This is on par with the median of 2.3% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2020. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: