skip to main content

 
Sen. Cory Gardner

Former Senator for Colorado

pronounced KOR-ee // GAHRD-ner


Gardner was a senator from Colorado and was a Republican. He served from 2015 to 2020.

He was previously the representative for Colorado’s 4th congressional district as a Republican from 2011 to 2014.

Photo of Sen. Cory Gardner [R-CO, 2015-2020]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2020 Report Card for Gardner.

Ideology–Leadership Chart

Gardner is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 2020 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Gardner sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 21, 2020. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

United States Chamber of Commerce: 90% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B+ Planned Parenthood Action Fund: 0%

Enacted Legislation

Gardner was the primary sponsor of 27 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 27 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Gardner sponsored bills primarily in these issue areas:

International Affairs (26%) Public Lands and Natural Resources (18%) Taxation (11%) Health (10%) Armed Forces and National Security (10%) Science, Technology, Communications (9%) Government Operations and Politics (8%) Energy (8%)

Recent Bills

Some of Gardner’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Gardner voted Nay

Motion Agreed to 65/34 on Jan 18, 2018.

This bill became the vehicle for passage of the FISA Amendments Reauthorization Act of 2017. The bill would extend so-called "section 702" government surveillance under ...

Gardner voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Gardner voted Aye

Gardner voted Nay

Passed 303/121 on May 22, 2014.

Gardner voted No

Gardner voted Aye

Gardner voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2015 to Jan 2021, Gardner missed 30 of 1,820 roll call votes, which is 1.6%. This is on par with the median of 1.8% among the lifetime records of senators serving in Jan 2021. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: