skip to main content

 
Sen. Craig Thomas

Former Senator for Wyoming

Thomas was a senator from Wyoming and was a Republican. He served from 1995 to 2007.

He was previously the representative for Wyoming’s at-large district as a Republican from 1989 to 1994.

Photo of Sen. Craig Thomas [R-WY, 1995-2007]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Thomas is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 2008 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Thomas sponsored and cosponsored from Jan 7, 2003 to Dec 11, 2008. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Thomas was the primary sponsor of 20 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 20 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Thomas sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (18%) Public Lands and Natural Resources (18%) Law (13%) Commerce (13%) Environmental Protection (11%) Economics and Public Finance (10%) Finance and Financial Sector (9%) Energy (8%)

Recent Bills

Some of Thomas’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Thomas voted Not Voting

Motion Agreed to 80/14 on May 24, 2007.

The U.S. Troop Readiness, Veterans' Care, Katrina Recovery, and Iraq Accountability Appropriations Act, 2007, (Pub.L. 110–28, 121 Stat. 112, enacted May 25, 2007), is an ...

Thomas voted Nay

Bill Passed 88/8 on Apr 25, 2007.

Thomas voted Not Voting

Joint Resolution Passed 81/15 on Feb 14, 2007.

Thomas voted Yea

Missed Votes

From Jan 1995 to May 2007, Thomas missed 110 of 4,337 roll call votes, which is 2.5%. This is on par with the median of 2.2% among the lifetime records of senators serving in May 2007. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: