skip to main content

 
Rep. Dan Burton

Former Representative for Indiana’s 5th District

Burton was the representative for Indiana’s 5th congressional district and was a Republican. He served from 2003 to 2012.

He was previously the representative for Indiana’s 6th congressional district as a Republican from 1983 to 2002.

Photo of Rep. Dan Burton [R-IN5, 2003-2012]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Burton is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2013 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Burton sponsored and cosponsored from Jan 4, 2007 to Jan 1, 2013. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Burton was the primary sponsor of 11 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 11 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Burton sponsored bills primarily in these issue areas:

Foreign Trade and International Finance (44%) Health (15%) International Affairs (14%) Law (10%) Finance and Financial Sector (7%)

Recent Bills

Some of Burton’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Burton voted Aye

Burton voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

Burton voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Burton voted No

Burton voted Yea

Passed 326/92 on Jul 21, 2010.

The Tribal Law and Order Act of 2010 is a law, signed into effect by President Obama, that expands the punitive abilities of tribal courts ...

Burton voted Aye

Missed Votes

From Jan 1983 to Jan 2013, Burton missed 1,010 of 18,002 roll call votes, which is 5.6%. This is much worse than the median of 2.6% among the lifetime records of representatives serving in Jan 2013. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: