skip to main content

 
Rep. Daniel Flood

Former Representative for Pennsylvania’s 11th District

Flood was the representative for Pennsylvania’s 11th congressional district and was a Democrat. He served from 1955 to 1980.

He was previously the representative for Pennsylvania’s 11th congressional district as a Democrat from 1949 to 1952; and the representative for Pennsylvania’s 11th congressional district as a Democrat from 1945 to 1946.

Misconudct

On Dec. 12, 1979, the House Committee on Standards of Official Conduct investigated Flood for using official influence on behalf of private parties and foreign governments in return for unlawful payments and disciplinary hearing deferred due to hospitalization. On Jan. 31, 1980, he resigned. On Feb. 26, 1980, he pleaded guilty to misdemeanor of conspiracy to defraud government. On Mar. 26, 1980, the House Committee on Standards of Official Conduct filed its report.

Dec. 12, 1979 House Committee on Standards of Official Conduct Special Counsel appointed, Investigative subcommittee established (April 19, 1978); statement of alleged violation adopted (June 7, 1979); disciplinary hearing deferred due to hospitalization (Dec. 12, 1979)
Jan. 31, 1980 Resigned.
Feb. 26, 1980 Pleaded guilty to misdemeanor of conspiracy to defraud government.
Mar. 26, 1980 House Committee on Standards of Official Conduct filed its report
Photo of Rep. Daniel Flood [D-PA11, 1955-1980]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Flood is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 1980 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Flood sponsored and cosponsored. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Flood was the primary sponsor of 8 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if about one third or more of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Flood sponsored bills primarily in these issue areas:

International Affairs (23%) Government Operations and Politics (17%) Education (15%) Private Legislation (15%) Transportation and Public Works (12%) Energy (8%) Law (6%) Taxation (5%)

Recent Bills

Some of Flood’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Missed Votes

From Jan 1945 to Jan 1980, Flood missed 1,014 of 8,227 roll call votes, which is 12.3%. This is worse than the median of 8.6% among the lifetime records of representatives serving in Jan 1980. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: