skip to main content

 
Rep. Daniel Lipinski

Representative for Illinois’s 3rd District

pronounced DAN-yul // li-PIN-skee

Lipinski is the representative for Illinois’s 3rd congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 4, 2005. Lipinski is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Daniel Lipinski [D-IL3]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Lipinski.

Ideology–Leadership Chart

Lipinski is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Lipinski has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Sep 19, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Daniel Lipinski sits on the following committees:

Enacted Legislation

Lipinski was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Lipinski sponsors bills primarily in these issue areas:

Transportation and Public Works (29%) Science, Technology, Communications (27%) Environmental Protection (9%) Education (9%) Taxation (7%) Government Operations and Politics (7%) Health (7%) Private Legislation (5%)

Recent Bills

Some of Lipinski’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Lipinski voted Aye

Passed 238/183 on Jan 24, 2017.

Permanently banning federal funding for abortions is a top Republican social policy priority. H.R. 7, the No Taxpayer Funding for Abortion and Abortion Insurance Full ...

Lipinski voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Lipinski voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Lipinski voted Aye

Lipinski voted Yea

Passed 235/191 on Sep 12, 2013.

This was the "vehicle" for passage of the bill that ended the government shutdown and raised the debt ceiling. This bill was introduced regarding an ...

Lipinski voted Aye

Passed 215/195 on Apr 27, 2012.

Lipinski voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Lipinski voted Nay

Missed Votes

From Jan 2005 to Sep 2019, Lipinski missed 329 of 10,630 roll call votes, which is 3.1%. This is worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: