skip to main content

 
Rep. Daniel Webster

Representative for Florida’s 11th District

pronounced DAN-yul // WEB-ster


Webster is the representative for Florida’s 11th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2017. Webster is next up for reelection in 2022 and serves until Jan 3, 2023.

He was previously the representative for Florida’s 10th congressional district as a Republican from 2013 to 2016; and the representative for Florida’s 8th congressional district as a Republican from 2011 to 2012.

Webster is among the Republican legislators who participated in the months-long, multifarious attempted coup following the 2020 presidential election. Shortly after the election, Webster joined a case before the Supreme Court calling for all the votes for president in Georgia, Michigan, Pennsylvania, and Wisconsin — states that were narrowly won by Democrats — to be discarded, in order to change the outcome of the election, based on lies and a preposterous legal argument which the Supreme Court rejected. (Following the rejection of several related cases before the Supreme Court, another legislator who joined the case called for violence.) On January 6, 2021 in the hours after the insurrection at the Capitol, Webster voted to reject the state-certified election results of Arizona and/or Pennsylvania (states narrowly won by Democrats), which could have changed the outcome of the election. These legislators have generally changed their story after their vote, claiming it was merely a protest and not intended to change the outcome of the election as they clearly sought prior to the vote. The January 6, 2021 insurrection at the Capitol disrupted Congress’s count of electors that determined the outcome of the presidential election with the goal to prevent President Joe Biden from taking office.
Photo of Rep. Daniel Webster [R-FL11]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Webster is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Webster has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to May 20, 2022. See full analysis methodology.

Committee Membership

Daniel Webster sits on the following committees:

Enacted Legislation

Webster was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Webster sponsors bills primarily in these issue areas:

Animals (38%) Taxation (38%) Transportation and Public Works (25%)

Recently Introduced Bills

Webster recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Webster voted Nay

Passed 361/69 on Mar 9, 2022.

Webster voted Nay

Passed 382/6 on Dec 10, 2020.

Webster voted Nay

Passed 396/2 on Dec 9, 2020.

Webster voted Nay

Passed 361/61 on Sep 26, 2018.

H.R. 6157 provides $674.6 billion in total discretionary budget authority for the Department of Defense for fiscal year (FY) 2019. The bill provides $606.5 billion …

Webster voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. …

Webster voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Webster voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December …

Webster voted Aye

Webster voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Missed Votes

From Jan 2011 to May 2022, Webster missed 383 of 6,980 roll call votes, which is 5.5%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: