skip to main content

 
Rep. Darin LaHood

Representative for Illinois’s 18th District

pronounced DAR-un // luh-HUUD

LaHood is the representative for Illinois’s 18th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Sep 17, 2015. LaHood is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Darin LaHood [R-IL18]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for LaHood.

Ideology–Leadership Chart

LaHood is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills LaHood has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jun 14, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Darin LaHood sits on the following committees:

Enacted Legislation

LaHood was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

LaHood sponsors bills primarily in these issue areas:

Taxation (38%) Social Welfare (19%) Public Lands and Natural Resources (14%) Environmental Protection (10%) Government Operations and Politics (10%) Finance and Financial Sector (10%)

Recent Bills

Some of LaHood’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

LaHood voted Yea

Passed 361/61 on Sep 26, 2018.

H.R. 6157 provides $674.6 billion in total discretionary budget authority for the Department of Defense for fiscal year (FY) 2019. The bill provides $606.5 billion ...

LaHood voted Yea

Passed 229/177 on May 19, 2017.

H.R. 1039 amends the federal criminal code to authorize a probation officer to arrest a person, without warrant, if there is probable cause to believe ...

LaHood voted Nay

Passed 342/85 on Sep 28, 2016.

The Continuing Appropriations and Military Construction, Veterans Affairs, and Related Agencies Appropriations Act, 2017, and Zika Response and Preparedness Act (H.R. 5325) is an appropriations ...

LaHood voted Nay

Passed 316/113 on Dec 18, 2015.

This vote was on the Consolidated Appropriations Act, 2016, also known as the omnibus spending bill. The bill would fund the federal government for the ...

LaHood voted Nay

Passed 277/151 on Sep 30, 2015.

This was a vote to agree to the provisions to keep the government funded through December 11, 2015 that the Senate had added in a ...

Missed Votes

From Sep 2015 to Jun 2019, LaHood missed 24 of 2,361 roll call votes, which is 1.0%. This is better than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: