skip to main content

 
Rep. Darrell Issa

Former Representative for California’s 49th District

pronounced DAR-ul // Ī-suh

Issa was the representative for California’s 49th congressional district and was a Republican. He served from 2003 to 2018.

He was previously the representative for California’s 48th congressional district as a Republican from 2001 to 2002.

Photo of Rep. Darrell Issa [R-CA49, 2003-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Issa.

Ideology–Leadership Chart

Issa is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Issa sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Americans for Prosperity: 92% United States Chamber of Commerce: 90% FreedomWorks: 80% NumbersUSA: 73% The Club for Growth: 62% Human Rights Campaign: 25% NIAC Action: D The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: D American Civil Liberties Union: 9% League of Conservation Voters: 3%

Enacted Legislation

Issa was the primary sponsor of 16 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 16 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Issa sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (27%) Armed Forces and National Security (18%) Commerce (14%) Public Lands and Natural Resources (11%) International Affairs (9%) Law (9%) Immigration (7%) Health (5%)

Recent Bills

Some of Issa’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Issa voted Nay

Failed 229/158 on May 23, 2016.

Issa voted No

Passed 247/178 on Jun 16, 2015.

The Intelligence Authorization Act for Fiscal Year 2016 (IAA), H.R. 2596, was passed by the House on June 16. The IAA would authorize funding for ...

Issa voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Issa voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Issa voted Aye

Issa voted Nay

Passed 303/121 on May 22, 2014.

Issa voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Issa voted Nay

Issa voted Nay

Missed Votes

From Jan 2001 to Dec 2018, Issa missed 443 of 12,307 roll call votes, which is 3.6%. This is on par with the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: