skip to main content

 
Rep. David Davis

Former Representative for Tennessee’s 1st District

Davis was the representative for Tennessee’s 1st congressional district and was a Republican. He served from 2007 to 2008.

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Davis is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2008 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Davis sponsored and cosponsored from Jan 7, 2003 to Dec 10, 2008. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Davis sponsored bills primarily in these issue areas:

Foreign Trade and International Finance (43%) Education (14%) Public Lands and Natural Resources (14%) Economics and Public Finance (11%) Animals (11%) Environmental Protection (7%)

Recent Bills

Some of Davis’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Davis voted Nay

Davis voted Nay

Davis voted Nay

Passed 347/62 on Nov 13, 2007.

Davis voted Nay

Passed 377/38 on Oct 17, 2007.

The Rail Safety Improvement Act of 2008 is a United States federal law, enacted by Congress to improve railroad safety. Among its provisions, the most ...

Davis voted Nay

Passed 371/40 on Jul 27, 2007.

The Implementing Recommendations of the 9/11 Commission Act of 2007 (Pub.L. 110–53), is an Act of Congress. The Act implements some of the recommendations of ...

Davis voted Nay

Missed Votes

From Jan 2007 to Dec 2008, Davis missed 33 of 1,876 roll call votes, which is 1.8%. This is better than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2008. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: