skip to main content

 
Rep. David Dreier

Former Representative for California’s 26th District

Dreier was the representative for California’s 26th congressional district and was a Republican. He served from 2003 to 2012.

He was previously the representative for California’s 28th congressional district as a Republican from 1993 to 2002; the representative for California’s 33rd congressional district as a Republican from 1983 to 1992; and the representative for California’s 35th congressional district as a Republican from 1981 to 1982.

Photo of Rep. David Dreier [R-CA26, 2003-2012]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Dreier is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2013 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Dreier sponsored and cosponsored from Jan 4, 2007 to Jan 1, 2013. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Dreier was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Dreier sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (32%) Economics and Public Finance (20%) Foreign Trade and International Finance (16%) International Affairs (8%) Science, Technology, Communications (8%) Immigration (8%) Finance and Financial Sector (8%)

Recent Bills

Some of Dreier’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Dreier voted Aye

Dreier voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Dreier voted Nay

Passed 386/33 on Mar 17, 2010.

Signed into law on October 13, 2010 by President Obama, the Plain Writing Act of 2010 (H.R. 946; Pub.L. 111–274) is a United States federal ...

Dreier voted Nay

Dreier voted Nay

Passed 319/60 on Jun 15, 2009.

Dreier voted Nay

Missed Votes

From Jan 1981 to Jan 2013, Dreier missed 367 of 18,814 roll call votes, which is 2.0%. This is on par with the median of 2.6% among the lifetime records of representatives serving in Jan 2013. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: