skip to main content

 
Rep. David McIntosh

Former Representative for Indiana’s 2nd District


McIntosh was the representative for Indiana’s 2nd congressional district and was a Republican. He served from 1995 to 2000.

Photo of Rep. David McIntosh [R-IN2, 1995-2000]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

McIntosh is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2000 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills McIntosh sponsored and cosponsored from Jan 4, 1995 to Dec 15, 2000. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

McIntosh sponsored bills primarily in these issue areas:

Environmental Protection (19%) Government Operations and Politics (19%) Foreign Trade and International Finance (16%) Law (15%) Taxation (11%) Science, Technology, Communications (7%) Commerce (7%) Economics and Public Finance (7%)

Recently Introduced Bills

McIntosh recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Missed Votes

From Jan 1995 to Dec 2000, McIntosh missed 563 of 3,741 roll call votes, which is 15.0%. This is much worse than the median of 3.0% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2000. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: