skip to main content

 
Rep. David Schweikert

Representative for Arizona’s 6th District

pronounced DAY-vid // SHWĪ-kert


Schweikert is the representative for Arizona’s 6th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2013. Schweikert’s current term ends on Jan 3, 2021.

He was previously the representative for Arizona’s 5th congressional district as a Republican from 2011 to 2012.

Misconduct

In 2018, Rep. Schweikert was accused of using or authorizing impermissable expenditures from his Members’ Representational Allowance and receiving improper campaign contributions. In June 2018, the House Committee on Ethics established an Investigative Subcommittee (ISC). In December of 2018, the ISC expanded its investigation and added alleged failure to make financial disclosures. On July 30, 2020, the House Committee on Ethics published their report, concluded he was guilty of all charges, recommended a reprimand and fined Schweikert $50,000. On July 31, 2020, the House voted unanimously in a voice vote to formally reprimand Rep. Schweikert.

Jun. 28, 2018 House Committee on Ethics established an Investigative Subcommittee.
Dec. 20, 2018 House Committee on Ethics Investigative Subcommittee expanded the inquiry into more instances of improper uses of funds and to add allegations of failure to provide financial disclosures.
Apr. 17, 2019 House Committee on Ethics published the Office of Congressional Ethics report as required when the Investigative Subcommittee has not completed its work one year after its establishment.
May. 3, 2019 House Committee on Ethics reauthorized for the Investigative Subcommittee for the 116th Congress.
Jul. 30, 2020 House Committee on Ethics published their report, concluded he was guilty of all charges, recommended a reprimand and fined Schweikert $50,000.
Jul. 31, 2020 House of Representatives voted unanimously by voice to reprimand Rep. Schweikert
Photo of Rep. David Schweikert [R-AZ6]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2019 Report Card for Schweikert.

Ideology–Leadership Chart

Schweikert is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Schweikert has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Nov 20, 2020. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

David Schweikert sits on the following committees:

Enacted Legislation

Schweikert was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Schweikert sponsors bills primarily in these issue areas:

Taxation (28%) Health (16%) Social Welfare (16%) Finance and Financial Sector (16%) Economics and Public Finance (12%) Environmental Protection (12%)

Recent Bills

Some of Schweikert’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Schweikert voted Nay

Failed 219/186 on Jul 24, 2017.

Following the Department of Veterans Affairs scandals of 2014, a popular reform was enacted allowing veterans to bypass the VA for medical care in certain ...

Schweikert voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Schweikert voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Schweikert voted No

Schweikert voted Nay

Schweikert voted No

Schweikert voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Nov 2020, Schweikert missed 70 of 6,273 roll call votes, which is 1.1%. This is better than the median of 2.3% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: