skip to main content

 
Sen. Debbie Stabenow

Senate Democratic Policy & Communications Committee Chair and Senator for Michigan

pronounced DE-bee // STA-buh-now

Stabenow is the senior senator from Michigan and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2001. Stabenow is next up for reelection in 2024.

She is also Senate Democratic Policy & Communications Committee Chair, a party leadership role. Party leaders focus more on setting their party’s legislative priorties than on introducing legislation.

She was previously the representative for Michigan’s 8th congressional district as a Democrat from 1997 to 2000.

Photo of Sen. Debbie Stabenow [D-MI]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Stabenow.

Ideology–Leadership Chart

Stabenow is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the Senate positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Stabenow has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Nov 12, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Debbie Stabenow sits on the following committees:

Enacted Legislation

Stabenow was the primary sponsor of 12 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 12 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Stabenow sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (40%) Taxation (23%) Environmental Protection (11%) Armed Forces and National Security (9%) Social Welfare (5%)

Recent Bills

Some of Stabenow’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

As Senate Democratic Policy & Communications Committee Chair, Stabenow may be focused on her responsibilities other than introducing legislation, such as setting the chamber’s agenda, uniting her party, and brokering deals.

Voting Record

Key Votes

Stabenow voted Nay

Stabenow voted Nay

Stabenow voted Yea

Stabenow voted Nay

Bill Passed 72/26 on Sep 28, 2016.

The Continuing Appropriations and Military Construction, Veterans Affairs, and Related Agencies Appropriations Act, 2017, and Zika Response and Preparedness Act (H.R. 5325) is an appropriations ...

Stabenow voted Yea

Conference Report Agreed to 83/16 on Dec 3, 2015.

H.R 22, formerly the Hire More Heroes Act, has become the Senate’s vehicle for passage of the Developing a Reliable and Innovative Vision for the ...

Stabenow voted Yea

Joint Resolution Passed 78/22 on Sep 18, 2014.

Stabenow voted Yea

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Stabenow voted Nay

Bill Passed 74/25 on Oct 1, 2008.

This bill became the vehicle for passage of economic stimulus relief during the 2008 financial crisis as well as other unrelated provisions. It was the ...

Stabenow voted Nay

Motion Agreed to 86/8 on Dec 13, 2007.

The Energy Independence and Security Act of 2007 (Pub.L. 110-140 originally named the Clean Energy Act of 2007) is an Act of Congress concerning the ...

Missed Votes

From Jan 2001 to Nov 2019, Stabenow missed 63 of 5,905 roll call votes, which is 1.1%. This is better than the median of 1.5% among the lifetime records of senators currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: