skip to main content

 
Rep. Deborah Halvorson

Former Representative for Illinois’s 11th District

Halvorson was the representative for Illinois’s 11th congressional district and was a Democrat. She served from 2009 to 2010.

Photo of Rep. Deborah Halvorson [D-IL11, 2009-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Halvorson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Halvorson sponsored and cosponsored from Jan 4, 2005 to Dec 21, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Halvorson was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Halvorson sponsored bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (43%) Taxation (33%) Health (14%) Commerce (10%)

Recent Bills

Some of Halvorson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Halvorson voted Nay

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Halvorson voted Nay

Passed 397/11 on May 21, 2009.

Missed Votes

From Jan 2009 to Dec 2010, Halvorson missed 11 of 1,655 roll call votes, which is 0.7%. This is better than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: