skip to main content

 
Rep. Diana DeGette

Representative for Colorado’s 1st District

pronounced dī-A-nuh // dee-GET

DeGette is the representative for Colorado’s 1st congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 7, 1997. DeGette is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Diana DeGette [D-CO1]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for DeGette.

Ideology–Leadership Chart

DeGette is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills DeGette has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 11, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Diana DeGette sits on the following committees:

Enacted Legislation

DeGette was the primary sponsor of 4 bills that were enacted:

View All »

Does 4 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

DeGette sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (57%) Environmental Protection (12%) Public Lands and Natural Resources (10%) Crime and Law Enforcement (10%)

Recent Bills

Some of DeGette’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

DeGette voted Yea

Passed 225/189 on Apr 25, 2018.

H.R. 3144 requires federally owned hydropower facilities within the Federal Columbia River Power System (FCRPS) in the Pacific Northwest to be operated according to the ...

DeGette voted Nay

Passed 378/48 on Apr 26, 2017.

This bill would change the appointment process for the head of the U.S. Copyright Office, known as the Register of Copyrights. Currently the Register of ...

DeGette voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

DeGette voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

DeGette voted Aye

DeGette voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1997 to Dec 2019, DeGette missed 641 of 15,390 roll call votes, which is 4.2%. This is worse than the median of 2.2% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: