skip to main content

 
Rep. Diane Watson

Former Representative for California’s 33rd District

Watson was the representative for California’s 33rd congressional district and was a Democrat. She served from 2003 to 2010.

She was previously the representative for California’s 32nd congressional district as a Democrat from 2001 to 2002.

Photo of Rep. Diane Watson [D-CA33, 2003-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Watson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Watson sponsored and cosponsored from Jan 4, 2005 to Dec 21, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Watson was the primary sponsor of 8 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 8 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Watson sponsored bills primarily in these issue areas:

International Affairs (20%) Government Operations and Politics (17%) Education (14%) Health (11%) Arts, Culture, Religion (11%) Sports and Recreation (10%) Commerce (9%) Crime and Law Enforcement (7%)

Recent Bills

Some of Watson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Watson voted Nay

Watson voted Yea

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Watson voted Nay

Watson voted Nay

Passed 221/205 on May 10, 2007.

The U.S. Troop Readiness, Veterans' Care, Katrina Recovery, and Iraq Accountability Appropriations Act, 2007, (Pub.L. 110–28, 121 Stat. 112, enacted May 25, 2007), is an ...

Missed Votes

From Jun 2001 to Dec 2010, Watson missed 416 of 6,808 roll call votes, which is 6.1%. This is much worse than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: